UAW Endorsed Candidates
For Wayne, Monroe, Washtenaw, Jackson & Lenawee Counties
Virg Bernero-Governor
David Leyton-Attorney General
Jocelyn Benson-Secretary of State
Denise Langford-Morris-Justice of the Supreme Court
Alton Thomas Davis-Justice of the Supreme Court (I)
Liz Bauer-State Board of Education (I)
Lupe Ramos-Montigny-State Board of Education
Brenda Moon-Wayne State University Board of Governors
Ed Bruley-Wayne State University Board of Governors
Paul Brown-University of Michigan Board of Regents
Greg Stephens-University of Michigan Board of Regents
Colleen McNamara-Michigan State University Board of Trustees (I)
Dennis Denno-Michigan State University Board of Trustees
UAW Region 1A Endorsements 2010
Rory L. Gamble, Regional Director
Wayne County
County Executive Robert Ficano
Sheriff Benny Napoleon
US Congress Representative
District 11 Natalie Mosher
District 13 Hansen Clarke
District 14 Congressman John Conyers (I)
District 15 Congressman John D. Dingell (I)
Michigan State Senate
District 1 Coleman A. Young II
District 2 Bert Johnson
District 3 Morris Hood L. 600
District 4 Virgil Smith
District 5 Tupac Hunter (I)
District 6 Glenn Anderson L. 900 (I)
District 7 Kathleen Law
District 8 Hoon-Yung Hopgood
State House of Representatives
District 2 Lisa Howze
District 3 Alberta Tinsley Talabi
District 4 Maureen Stapleton
District 5 John Olumba
District 6 Fred Durhal (I)
District 7 Jimmy Womack (I)
District 8 Thomas Stallworth
District 9 Shanelle Jackson (I)
District 10 Harvey Santana
District 12 Rashida Tlaib (I)
District 13 Andrew Kandrevas (I)
District 14 Paul Clemente
District 15 George Daranay (I)
District 16 Bob Constan (I)
District 17 Phil Cavanaugh
District 18 Richard Leblanc L. 845 (I)
District 19 Joe Larkin
District 20 Joan Wadsworth
District 21 Dian Slavens (I)
District 22 Doug Geiss (I)
District 23 Deb Kennedy (I)
Wayne County Commissioner
District 2 Bernard Parker (I)
District 4 Jewel Ware (I)
District 5 Ilona Varga (I)
District 6 Irma Clark-Coleman
District 7 Burton Leland (I)
District 8 Alisha Bell (I)
District 9 Diane Webb (I)
District 11 Kevin McNamara (I)
District 12 Joan Gebhardt (I)
District 13 Gary Woronchak (I)
District 14 Joseph Palamara (I)
District 15 Ray Basham L. 245(R)
Judges
19th District
Judge William Hultgren (I)
33rd District
Jennifer Coleman Hesson
35th District
Judge Mike Gerou (I)
36th District
Judge Lydia Nance Adams (I)
Judge Izetta Bright (I)
Judge Ruth Carter (I)
Judge Deborah Bledsoe Ford (I)
Judge Katherine Hansen (I)
Judge Muriel Diane Hughes (I)
Judge Paula Humphries (I)
Judge Leonia Lloyd (I)
Judge Miariam Martin-Clark (I)
Judge Pennie Millender (I)
Judge Cylenthia Latoye Miller (I)
Judge Noceeba Southern (I)
3rd Circuit
Judge Margie Braxton (I)
Judge Eric Cholak (I)
Judge Jim Chylinski (I)
Judge Gershwin Drain (I)
Judge Patricia Fresard (I)
Judge Sheila Gibson- Manning (I)
Judge David A. Groner (I)
Judge Tim Kenny (I)
Judge Bruce U. Morrow (I)
Judge John A. Murphy (I)
Judge Mark Slavens (I)
Judge Jeanne Stempien (I)
Judge Brian Sullivan (I)
John Sullivan
(I) indicates Incumbent
Monroe County
US Congress Representative
District 15 Congressman John D. Dingell
Michigan State Senate
District 17 John Spencer
Michigan State Representative
District 55 Mike Smith
District 56 Kate Ebli
Monroe County Commissioner
District 3 Al Potratz
District 4 Robert Lambert
District 5 William Sisk
District 6 Jerry Oley
District 7 John Fowler
District 8 Connie Velliquette
Monroe County Road Commissioner
Stan Lewinski
Washtenaw County
U S Congress Representative
District 7 Congressman Mark Shauer
District 15 Congressman John D. Dingell
Michigan State Senate
District 17 John Spencer
District 18 Rebekah Warren
State House of Representatives
District 52 Christine Green
District 53 Jeff Irwin
District 54 David Rutledge
District 55 Mike Smith
Washtenaw County Commission
District 4 Wesley Prater
District 5 Rolland Sizemore
District 6 Ronnie Peterson
District 7 Kristin Judge
Mayor
Ann Arbor John Hieftje
City Council
Ypsilanti Ward 2 Daniel Vogt-W
Ward 3 Brian Robb-W
2010 UAW Region 1-C Endorsed Candidates
Jackson & Lenawee Counties
U S Congress Representative
District 5 Dale Kildee
District 7 Mark Schauer
District 8 Lance Enderle
Michigan State Senate
District 16 Doug Spade
District 17 John Spencer
District 22 Chuck Fellows
District 23 Gretchen Whitmer
District 26 Paula Zelenko
District 27 John Gleason
State House of Representative
District 34 Woodrow Stanley
District 44 Philip Fabrizio
District 47 Garry Post
District 48 Richard Hammel
District 49 Jim Ananich
District 50 NO ENDORSEMENT
District 51 Art Reyes
District 57 Harvey Schmidt
District 62 Kate Segal
District 64 Martin Griffin
District 65 Janet Rochefort
District 66 James Delcamp
District 67 Barb Byrum
District 68 Joan Bauer
District 69 Mark Meadows
District 71 Theresa Abed
District 85 Pamela Drake
Jackson County Commissioner
District 5 Janice Sweet Fairley
District 11 Terry Langston
Lenawee County Commissioner
District 3 Earl Gilhouse